Fibryna oraz osocze bogatopłytkowe to preparaty, które zyskały popularność w medycynie estetycznej. Są wytrącane z krwi pacjenta, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Ponadto zapewniają zadowalające efekty, co wpływa na stale rosnącą liczbę ich zwolenników. Czym różnią się od siebie te preparaty? Na jakie rezultaty możemy liczyć po wykonaniu zabiegów z ich wykorzystaniem?

Osocze bogatopłytkowe – czym jest?

Osocze bogatopłytkowe, tak jak zostało wspomniane, jest preparatem pozyskiwanym z krwi. Nierzadko zabiegi z jego wykorzystaniem są określane jako „wampirzy lifting”. W osoczu znajdują się czynniki wzrostu odpowiedzialne za powstawanie nowego kolagenu, a także naczyń krwionośnych. Ponadto odpowiadają za dojrzewanie komórek naskórka. Warto podkreślić, że zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego można wykonywać przez cały rok, w tym też latem, co jest ich znaczną zaletą.

Kiedy zalecany jest zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są polecane osobom w każdym wieku, nawet przed 30-stką. Młodzi ludzie decydują się na ich wykonanie przede wszystkim, aby uniknąć pojawiania się pierwszych oznak starzenia. Ten preparat zalecany jest szczególnie osobom z:

  • atopową skórą,
  • suchą skórą,
  • przebarwieniami,
  • bliznami,
  • zmarszczkami.

Opisywane zabiegi prowadzą do regeneracji skóry, jej uelastycznienia i naprężenia. Oprócz tego zapewniają skuteczne wygładzenie zmarszczek. Warto także podkreślić, że przy zastosowaniu zabiegu z osoczem bogatopłytkowym możliwe jest ograniczenie wypadania włosów i wpłynięcie na ich szybszy porost, dlatego na mezoterapię głowy z wykorzystaniem tego preparatu decyduje się wiele osób.

Fibryna bogatopłytkowa – co to?

Kolejny preparat chętnie wykorzystywany w medycynie estetycznej to wcześniej wspomniana fibryna bogatopłytkowa. Co to jest? Produkt ten również pozyskuje się z krwi i ma podobne właściwości do osocza. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku zabiegów z jego użyciem, czynniki wzrostu są uwalnianie przez dłuższy czas, co pozwala na osiągnięcie jeszcze wyraźniejszych efektów. Podobnie jak przy zabiegach z osoczem bogatopłytkowym, również fibryna bogatopłytkowa może być stosowana przez cały rok.

Kiedy zdecydować się na zabieg z fibryną bogatopłytkową?

Fibryna bogatopłytkowa polecana jest na konkretne okolice z ubytkami tkanek takie jak:

  • skóra wokół oczu (w tym wypadku warto podkreślić, że tego rodzaju zabiegi doskonale sprawdzają się nie tylko na zmarszczki, lecz także cienie),
  • bruzdy,
  • lwia zmarszczka,
  • policzki.

Z reguły fibrynę zaleca się do spłycenia wyraźnych zmarszczek, pobudzenia produkcji kolagenu oraz silnego uelastycznienia skóry. Warto także podkreślić, że wykonywane są również zabiegi bazujące na połączeniu osocza bogatopłytkowego z opisywaną fibryną zapewniające jeszcze lepsze rezultaty.

Jak przebiegają zabiegi z osoczem bogatopłytkowym i fibryną?

Jak przebiegają zabiegi, w których wykorzystywana jest fibryna i osocze bogatopłytkowe? Różnice w tym przypadku są trudne do wskazania, ponieważ całość wygląda niemal tak samo. Wizytę u specjalisty można podzielić na następujące etapy:

  1. Znieczulenie miejscowe (20-30 minut) – polega na nałożeniu na określone miejsca kremu znieczulającego, co sprawia, że zabieg z użyciem osocza lub fibryny jest niemal bezbolesny;
  2. Pobranie krwi (3 minuty)
  3. Odwirowanie krwi (5 minut) – w zależności od rodzaju frakcji, którą chce się uzyskać, odwirowujemy krew w specjalistycznej wirówce według precyzyjnie określonego protokołu. To pozwala na uzyskanie skutecznego preparatu zawierającego płytki krwi;
  4. Podanie osocza lub fibryny (5-20 minut) – ostatni etap, od którego przeprowadzenia zależy efekt, jakie uzyskamy.

Zabieg z wykorzystaniem osocza albo fibryny trwa około godziny. Niemal zawsze odbywa się z wykorzystaniem iniekcji.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegów z osoczem bogatopłytkowym i fibryną?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, również przy wykorzystaniu fibryny lub osocza zawierającego płytki krwi, trzeba wziąć pod uwagę pewne przeciwwskazania. Są to:

  • problemy z krzepliwością krwi,
  • infekcje wirusowe,
  • ciąża lub karmienie piersią,
  • choroby nowotworowe,
  • stan zapalny na skórze,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • opryszczka,
  • przyjmowanie aspiryny (ponieważ to prowadzi do rozrzedzania krwi).

Przed rozpoczęciem zabiegu opierającego się na fibrynie lub osoczu bogatopłytkowym warto skonsultować wszelkie wątpliwości ze specjalistą. Dzięki temu zyska się pewność, że wizyta przebiegnie bez komplikacji.

O czym warto pamiętać, planując zabieg z wykorzystaniem krwi pacjenta?

Choć do wykonania zabiegu z wykorzystaniem osocza albo fibryny nie jest potrzebne czasochłonne i długotrwałe przygotowanie się, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim w dniu wizyty w gabinecie należy zadbać o swoje nawodnienie. Ponadto należy unikać aktywności fizycznej oraz gorących kąpieli. Natomiast stosowanie leków warto skonsultować ze specjalistą.

Dobrze także sprawdzić, czy wybiera się gabinet, w którym do przeprowadzenia zabiegu wyznaczane są wyłącznie osoby posiadające odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, tak jak ma to miejsce w naszym gabinecie. To da pewność, że zabieg osoczem bogatopłytkowym i fibryną zostanie przeprowadzony właściwie.

FAQ:

  • Jakie efekty zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego można uzyskać?

Osocze w przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej odpowiada za napięcie skóry i wygładzenie zmarszczek. Ponadto nierzadko pozwala też za znaczne zagęszczenie włosów.

 

  • Jakie efekty można uzyskać dzięki połączeniu osocza bogatopłytkowego z fibryną?

Połączenie osocza bogatopłytkowego z fibryną, sprawia, że skóra jest jeszcze bardziej napięta, a zmarszczki, nawet te głębokie – wygładzone. Odpowiada również za nawilżenie skóry.

 

  • Skąd pozyskuje się osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi pacjenta, co daje pewność, że osoba poddawana zabiegowi nie będzie mieć uczulenia na preparat.