Depilacja laserowa cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Aby jednak przyniosła oczekiwany skutek i trwałe pozbycie się zbędnego owłosienia, przed planowanym zabiegiem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, o które należy zadbać lub wykonać w trosce o własne bezpieczeństwo.

Depilacja laserowa — wizyta u specjalisty

Przed wykonaniem zabiegu depilacji laserowej powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Jest to niezbędne przed korzystaniem z tego typu zabiegów kosmetycznych. Kosmetolog przeprowadzi wywiad, zapyta, jak dotąd radziliśmy sobie z usuwaniem włosków, na które partie chcielibyśmy zastosować depilację laserową i doradzi, jaki rodzaj depilacji byłby najlepszy.

Podczas spotkania specjalista oceni stan skóry, określi rodzaj włosów, dzięki czemu możliwe będzie dopasowanie odpowiednich parametrów i mocy lasera, aby zabieg depilacji mógł być możliwie najbardziej efektywny.

Podczas konsultacji, która jest najczęściej bezpłatna, wykonana zostanie także próba laserowa, czyli wykonanie zabiegu na niewielkim fragmencie skóry. Pozwoli to ostatecznie stwierdzić, czy wykonanie zabiegu będzie bezpieczne i możliwe.

Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Przygotowanie do depilacji laserowej to także sprawdzenie, czy nie mamy innych przeciwwskazań do zabiegu, niedotyczących samej skóry i jej kondycji. Zabieg depilacji laserowej nie jest możliwy do przeprowadzenia w ciąży i w przypadku występowania chorób skóry, takich jak łuszczyca, czy grzybica oraz przy padaczce i wszelkich nowotworach. Przeciwwskazaniem jest również skóra świeżo opalona, także w solarium. Na tydzień przed planowanym zabiegiem nie można także stosować kosmetyków ani suplementów z witaminą A lub C.

Wpływ na możliwość wykonania depilacji laserowej mają również leki, jakie przyjmujemy. Należą do nich np. środki obniżające krzepliwość krwi, leki światłouczulające, przeciwbakteryjne (azytromycyna, ciprofloksacyna, kotrymoksazol, nitrofurantoina, doksycyklina, metronidazol) i antybiotyki. Laserowa depilacja połączona z przyjmowaniem powyższych substancji to ryzyko infekcji, stanów zapalnych skóry i znacznego osłabienia organizmu.

Depilacja laserem medycznym od firmy Lumenis, ani żadnym innym, nie będzie możliwa także wtedy, gdy w miejscu, które chcemy poddać zabiegowi, posiadamy tatuaż. Taka forma eliminacji owłosienia nie jest dedykowana również osobom posiadającym włosy w kolorze rudym, blond oraz siwym.

Pierwsza wizyta. Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Jeżeli wykluczyliśmy możliwe przeszkody uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu depilacji laserowej, a konsultacja z kosmetologiem przebiegła pomyślnie, możemy przejść do szeregu zadań, by możliwie jak najlepiej przygotować się do depilacji.

Po pierwsze, na co najmniej miesiąc przed depilacją laserową powinniśmy zaprzestać opalania. Dotyczy to także stosowania samoopalaczy (co najmniej dwa tygodnie). Ciemniejsza, opalona skóra to zwiększona zawartość melaniny, która przyciągnie światło lasera jak magnes, odciągając jego moc od niechcianych włosów.

Po drugie, przez sześć tygodni przed wykonaniem depilacji laserowej nie wyrywamy włosów. Jeśli zamierzamy przeprowadzić depilację na twarzy, nie powinniśmy wyrywać włosów przez cztery tygodnie przed zabiegiem. Wyeliminować należy również depilację pastą cukrową oraz depilację woskiem. Możemy natomiast stosować różnego rodzaju golarki, pianki, żele lub traktować włoski depilatorem.

Po trzecie, na dwa — trzy tygodnie przed zabiegiem odstawiamy leki fotouczulające, doustną terapię antybiotykami oraz niektóre środki przeciwbólowe, takie jak Aspiryna, czy Ibuprom. Dwa tygodnie przed poddaniem się depilacji laserowej odstawiamy także niektóre herbaty ziołowe, zawierające np. nagietek i dziurawiec.

Po czwarte pamiętajmy o stosowaniu kremów oraz balsamów nawilżających. Skóra nie powinna być przesuszona ani podrażniona. Wspomoże to nie tylko partie, które będziemy poddawać zabiegowi, ale odżywi i wzmocni ciało. 

Na tydzień przed dniem depilacji nie należy stosować peelingów chemicznych. Innego rodzaju peeling przed depilacją również jest co prawda dopuszczalny, niewskazany. Nie używamy też żadnych kremów do depilacji. Należy pamiętać, by zaprzestać na ten czas stosowania produktów zawierających witaminę C, retinol, izotretinoinę oraz kwasy owocowe.

Depilacja laserowa — przygotowanie na dzień przed zabiegiem

Na jeden dzień poprzedzający depilację laserem, golimy włosy w miejscu, które poddane zostanie depilacji. Dopuszczalną metodą jest tu tradycyjne golenie. Pamiętajmy, aby wykonać je bardzo dokładnie. Każda ilość włosków, które pozostaną powyżej powierzchni skóry, podczas przeprowadzania depilacji laserowej może spowodować oparzenia naskórka.

Zwróćmy szczególną uwagę na przygotowanie okolic intymnych, twarzy oraz przypadku, gdy planowana jest depilacja laserowa pach. Jeśli wystąpi w tych miejscach oparzenie, zakładanie obcisłej bielizny, stosowanie dezodorantów, czy makijażu będzie bolesne i niekomfortowe.

Jak przygotować się do depilacji laserowej w dniu zabiegu?

To już ostatni etap, by przygotować się do depilacji laserowej. Wyeliminowaliśmy przeciwwskazania, zadbaliśmy odpowiednio o skórę, więc przed nami pierwszy zabieg. W dniu jego wykonania, też należy się odpowiednio przygotować. Dopilnujmy, by skóra była czysta, bez śladów makijażu. Tego dnia nie używamy żadnych balsamów ani kremów. Jeśli czeka nas depilacja laserowa pach, nie należy stosować dezodorantów i innych preparatów zapachowych.

FAQ:

  1. Czy depilacja laserem boli?

Zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem w postaci przykładanego miejscowo lodu. Ewentualne dolegliwości bólowe zmniejszy wcześniejsze zastosowanie się do zasad dotyczących tego, jak przygotować się do depilacji laserowej. Przed zabiegiem jest także możliwość zastosowania kremu znieczulającego, który zniweluje ewentualne odczucie bólu.

  1. Czy przed depilacją laserem trzeba się ogolić?

Miejsce, które poddajemy zabiegowi, należy ogolić na dzień przed wizytą. Nie można robić tego kremami do depilacji, depilatorem, czy woskiem. Zalecane jest dokładnie golenie golarką.

  1. Ile zabiegów depilacji laserowej trzeba wykonać?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zazwyczaj należy udać się na ok. 6-8 zabiegów. Jest to jednak kwestia indywidualna, zależna od rodzaju włosów i stanu skóry. Skuteczność zabiegów wspomaga odpowiednie przygotowanie do depilacji.