Depilacja laserowa jest popularnym zabiegiem, który w ostatnim czasie zyskuje mnóstwo kolejnych zwolenników. To jedyna metoda trwałego usunięcia owłosienia. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po depilacji laserowej? Na co zwrócić uwagę tuż po zabiegu, w kolejnych dniach i w okresie między zabiegami? Właściwa pielęgnacja skóry to klucz do sukcesu!

Jak laser wpływa na skórę podczas depilacji laserowej?

Podczas usuwania owłosienia metodami tradycyjnymi, w tym depilatorem elektrycznym, czy woskiem, borykamy się często z podrażnieniem skóry, wrastaniem włosków, zapaleniem mieszków włosowych. Również laser wpływa na wygląd skóry po wykonanym zabiegu. Jednakże dolegliwości nie są długotrwałe, często nie pojawiają się wcale.

Podrażnienia po depilacji laserowej to zazwyczaj zaczerwienienie skóry. Może też pojawić się niewielki rumień, w obrębie wykonywanego zabiegu. Ustępuje on jednak już 2-3 godziny od wizyty

Po wykonaniu depilacji laserowej, w miejscu występowania włosków może towarzyszyć drobny obrzęk okołomieszkowy. Świadczy to jednak o prawidłowym wykonaniu zabiegu i odpowiednim reagowaniu skóry na wiązkę lasera, który ma za zadanie wywołać trwałe uszkodzenia mieszków włosowych. 

Wszystkie powyższe podrażnienia po depilacji laserowej ustępują w ciągu kilku dni od zabiegu. Im właściwsza pielęgnacja skóry bezpośrednio po wizycie, tym lepsza jej kondycja.

Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej tuż po zabiegu

Skóra po depilacji laserowej jest zaczerwieniona i podrażniona, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej pielęgnację, aby mogła odpocząć. W dniu, w którym wykonany był zabieg, należy unikać gorących kąpieli, stosowania tradycyjnych kosmetyków, kremów, balsamów, toników, zwłaszcza na bazie alkoholu. To szczególnie istotne w przypadku depilacji obszarów skóry twarzy. W tym przypadku powinniśmy również wstrzymać się od wykonywania makijażu.

Tuż po zabiegu depilacji laserowej powinniśmy stosować preparaty mające za zadanie nawilżenie skóry. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w produkty apteczne, mające działanie kojące, chłodzące i łagodzące. Kiedy na skórze pojawia się obrzęk, należy także zrezygnować z ubrań, które dodatkowo uciskają lub drażnią skórę (tworzywa sztuczne, koronki i aplikacje). Unikniemy w ten sposób silnego wycierania skóry i przyspieszymy regenerację naskórka. Rezygnujemy też ze stosowania peelingów.

Ochrona skóry po zabiegu to także rezygnacja przez pierwsze dni z basenu, siłowni, sauny oraz większego wysiłku fizycznego.

Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej — kolejne dni

W następnych dniach od zabiegu po depilacji laserowej nadal należy pamiętać o stosowaniu preparatów nawilżających, które w swoim składzie zawierają dodatkowo różne składniki odżywcze. Jeżeli obrzęk i zaczerwienienie wyraźnie się zmniejsza, można stopniowo wrócić do używania tradycyjnych kosmetyków. Nadal jednak wstrzymajmy się od stosowania produktów na bazie alkoholu.

Bezwzględnie należy jednak chronić skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UV. To czas, kiedy musimy wstrzymać się przed wystawianiem depilowanego obszaru na działanie słońca, zrezygnować z solarium. Pozwoli to utrzymać dobrą kondycję skóry, nie tylko w pierwszych dniach od wykonania poprzedniego zabiegu, ale także przed każdym kolejnym. Jeśli skóra będzie poddawana opalaniu, mogą pojawić się przebarwienia. Po depilacji laserowej to jeden z najważniejszych aspektów, którego przestrzeganie gwarantuje nam najlepsze rezultaty.

Depilacja laserowa — nawilżanie po zabiegu

Pielęgnacja samej skóry po zabiegu to jednak nie wszystko, jeśli chcemy uzyskać zadowalające efekty w możliwie najkrótszym czasie. Każdy zabieg depilacji laserowej będzie przebiegał nieco łagodniej w wyniku nie tylko stosowania, czy przemywania skóry preparatami nawilżającymi, ale także nawilżania jej od wewnątrz. Należy pamiętać, że ciało w większości składa się z wody i to właśnie od jej dostarczania należy zaczynać, aby odpowiednio pielęgnować skórę (nie tylko po zabiegu depilacji laserowej). Dzienne spożycie wody przed zabiegiem depilacji laserowej powinno wynosić minimum 1,5 litry wody. 

Postępowanie po kilku tygodniach od zabiegu depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to nie tylko jeden zabieg, ale cała seria, która przeprowadzona zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji skóry, przyniesie oczekiwany efekt. Jednocześnie pamiętajmy o mogących pojawić się w trakcie serii przeciwwskazaniach i odpowiednich wytycznych niezbędnych przed kolejnymi zabiegami. 

Aby wspomóc proces wypadania włosów, tydzień po zabiegu należy rozpocząć wykonywanie peelingów w miejscu zabiegu. Stosowanie się do wszystkich tych zaleceń zagwarantuje trwałe pozbycie się niechcianych włosków, a Ty będziesz cieszyć się gładką i zdrową skórą przez lata!

FAQ:

  1. Czy można iść na basen po depilacji laserowej?

Pierwszego dnia po zabiegu należy wstrzymać się zarówno z basenem, jak i aktywnością fizyczną, czy sauną. Nie należy zażywać również gorących kąpieli, ani stosować kosmetyków mogących wywoływać dodatkowe podrażnienia na zaczerwienionej już wskutek depilacji skórze.

  1. Swędzenie po depilacji laserowej — co robić?

Na swędzenie po zabiegu depilacji laserowej, jak i zaczerwienienie czy podrażnienia, należy stosować kremy o działaniu nawilżającym, niezawierające alkoholu, ani innych składników uczulających, zapachowych i mogących wywołać podrażnienia.

  1. Jak wygląda skóra po depilacji laserowej?

Skóra po działaniu lasera zazwyczaj jest zaczerwieniona i podrażniona. Czasem pojawiają się niewielkie obrzęki. Objawy te ustają w ciągu kilku godzin (czasem dni) od wykonania zabiegu. Proces ten skraca odpowiednia pielęgnacja skóry po depilacji laserowej.