Laserowe usuwanie włosów a tatuaż — czy to zadziała? Wiele wytatuowanych osób zadaje sobie to pytanie. W końcu nie chcemy, by wzory na naszym ciele zostały zniszczone. Czy jest to przeciwwskazaniem do depilacji? Czy może to mit?

 

Depilacja laserowa a tatuaż — jak to działa?

Energia wiązki emitowanej przez laser zostaje pochłaniana przez barwnik zawarty we włosie. Jest to melanina, a w cebulce włosa znajduje się jej najwięcej. W ten sposób światło lasera dociera do niej i ją niszczy. Dzieje się to za sprawą ciepła — depilacja laserem podgrzewa ją, by pozbyć się niechcianego owłosienia.

Głównym elementem całego procesu jest właśnie melanina, która odpowiada za kolor. To ona przyciąga wiązkę lasera. Jeśli koncentruje się on na ciemnym barwniku, czy możemy z niego korzystać, posiadając tatuaż?

 

Depilacja laserowa a tatuaż — co się wydarzy?

Depilacja w miejscu wzoru może okazać się problematyczna. Naturalnie, jeśli chcemy pozbyć się włosków z np. łydek, a tatuaż występuje na udzie, nie musimy się nim przejmować. Natomiast jeśli tatuaż znajduje się w miejscu wykonania zabiegu, mogą pojawić się pewne komplikacje. Dlaczego?

Barwnik znajdujący się w nim działa tak samo, jak ten zawarty w naszym owłosieniu. Depilacja światłem będzie wtedy bezpośrednio na niego oddziaływać. W trakcie zabiegu trwałej redukcji owłosienia laser dotrze do barwnika zawartego w tatuażu i może go zniszczyć.

 

Depilator laserowy a tatuaż — skutki

Depilacja w miejscu tatuażu doprowadzi do jego odbarwienia. Posiadacze tatuaży musieliby zmagać się z jego rozjaśnieniem czy zmianą koloru. To nie wszystko. Zabieg depilacji laserowej mógłby również skończyć się „rozlaniem” tuszu pod skórą. Skutkiem tego byłyby nieestetyczne plamy na naszym wzorze. Działanie jest zbliżone do procesu usuwania takich ozdób. Jednak używany jest do tego inny rodzaj lasera, o odpowiednich ustawieniach.

Do czego jeszcze mogą doprowadzić zabiegi depilacji laserowej w takim miejscu? W takim przypadku światło lasera przenosi się nie tylko do wnętrza włosa. Istnieje prawdopodobieństwo doprowadzenia do poważnych uszkodzeń ciała. Poza tym, że nasze dzieło ulegnie zniszczeniu, jednym z następstw może być poparzenie skóry.

Właśnie dlatego depilacja w miejscu tatuażu jest niezalecana. Decydując się na depilację laserową, tak samo może przeszkodzić nam świeża opalenizna. Proces wygląda bardzo podobnie. Przeciwwskazaniem są też wszelkiego rodzaju infekcje. Pamiętajmy, że ryzyko powikłań nie jest tego warte.

 

Depilacja laserowa a tatuaż — czy można?

Masz tatuaż? Depilacja laserowa to jedno z Twoich marzeń? Bez obaw! Jest sposób, by mimo wszystko ją wykonać. Istnieją metody, które wspomagają ochronę tatuaży.

Depilacja laserowa a tatuaż — to jest możliwe. Pod warunkiem, że w trakcie depilacji ominiemy powierzchnię pokrytą tuszem. Laser nie trafi wtedy w cebulkę włosa znajdującą się bezpośrednio na wzorze. Jednak cała powierzchnia skóry wokół niego może być poddana zabiegowi.

Wykonując taką depilację laserową, musimy zabezpieczyć tatuaż. Pokrywamy go białą kredką, specjalną maścią lub kremem. W tym celu stosuje się też opatrunki lub plastry. Niestety będziemy musieli pogodzić się z ciemnymi włosami na naszej ozdobie.

 

Golenie przed tatuażem

Jeśli bardzo pragniemy, by na naszym tatuażu nie znajdował się żaden mieszek włosowy — jest na to sposób. Zabieg depilacji bez problemu można wykonać przed tatuowaniem. Nie ma to dużego znaczenia. Powierzchnia po depilacji w pełni nadaje się do wykonania wzoru na ciele.

 

Depilacja laserowa a tatuaż i inne przeciwwskazania

„Depilacja laserowa a tatuaż — przeciwwskazanie czy mit?” – odpowiedź brzmi „to zależy”. Zabieg depilacji laserowej może być wykonany w jego bliskiej okolicy. Jednak działanie lasera bezpośrednio na nim może mieć poważne konsekwencje. Jest też parę innych przeciwwskazań, które warto znać przed wykonaniem depilacji laserowej.

Nie powinno się przeprowadzać jej w trakcie ciąży lub karmienia piersią. To samo dotyczy osób cierpiących na choroby nowotworowe i choroby skóry. Taki proces może być też zagrożeniem dla osób posiadających metalowe implanty czy tendencję do bliznowców. Pozostałe przeciwwskazania to padaczka, zażywanie niektórych leków i mocno opalona skóra.

 

Depilator laserowy a tatuaż — podsumowanie

Depilacja laserowa bezpośrednio na tatuażu sprawi, że wzór ulegnie uszkodzeniu. Może się on odbarwić i rozlać. W dodatku ucierpi na tym nasza skóra. Problem pojawia się jednak wyłącznie, kiedy chcemy wykonać ją dokładnie w tym miejscu. Z łatwością usuniemy owłosienie dookoła tatuażu. Stosujemy wtedy białą kredę lub inne zabezpieczenie, by nasza ozdoba z pewnością nie miała żadnego kontaktu z laserem. Cały proces jest wtedy w pełni bezpieczny.

 

FAQ:

  • Jak działa zabieg depilacji laserowej?

Urządzenie emituje światłem o określonej długości, który pochłaniany jest przez melaninę. Najwięcej znajduje się jej w cebulce, dzięki czemu niszczy tę część włosa. W ten sposób owłosienie nie wyrasta ponownie w tym miejscu.

 

  • Laserowe usuwanie włosów a tatuaż — co może się stać?

W bezpośrednim kontakcie z laserem prawdopodobnie ulegnie on odbarwieniu i rozlaniu. W konsekwencji takiego zabiegu możemy również poparzyć swoją skórę.

 

  • Depilacja w miejscu tatuażu — czy to możliwe?

Tak! Pod warunkiem, że depilacja dotyczy obszaru dookoła niego. Jeśli sam wzór nie będzie miał kontaktu z laserem — nie musimy się o nic martwić.