Depilacja laserowa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach kosmetycznych. Podczas zabiegu do skóry przykłada się laser emitujący wiązkę światła, trafiającą bezpośrednio we włos dzięki wychwyceniu melaniny, odpowiedzialnej za jego ciemniejsze zabarwienie. Dowiedz się, czy depilacja laserowa boli i czy warto zdecydować się na zabieg.

Jak wygląda depilacja laserowa — przebieg zabiegu depilacji

Przed zabiegiem depilacji laserem osoba, która będzie go wykonywała, przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad mający na celu wykluczyć potencjalne przeciwności. Do przeciwwskazań należy m.in. opalenizna, podrażnienia, zaczerwienienie skóry itp.

Kosmetolog powinien dokonać także diagnozy włosków po to, by odpowiednio ustawić laser i dobrać jego odpowiednie parametry. Następnie zawsze wykonuje się próbę uczuleniową na niewielkim odcinku skóry, by sprawdzić, czy nie dojdzie do reakcji alergicznej. Zanim rozpocznie się depilację laserową, skórę znieczula się miejscowo po to, aby zlikwidować lub zminimalizować odczucia bólowe. Do uśmierzania dolegliwości służy krem znieczulający — można kupić go na miejscu w gabinecie. Użycie kremu sprawia, że ból jest zredukowany do minimum. Dodatkowo standardem jest schłodzenie miejsca zabiegowego okładami żelowymi.

Depilacja laserowa a ból

Wiele osób, które chcą zdecydować się na zabieg usuwania owłosienia za pomocą lasera, zadaje sobie pytanie, czy depilacja laserowa boli. Ciężko jest jednoznacznie na nie odpowiedzieć, ponieważ każdy ma inny próg bólu, a odczuwanie go jest kwestią mocno subiektywną. Przeważnie pacjentki nie skarżą się na dolegliwości bólowe. Czasem odczuwany jest jedynie lekki dyskomfort, który towarzyszy zabiegowi. Porównywany jest do uczucia ciepła, delikatnego pieczenia lub ugryzienia komara. Temat depilacji laserowej jest ciągle poruszany, a osoby, które z niej korzystały, mówią o doznaniach jak podczas zwykłej depilacji wykonanej w domu, np. depilatorem elektrycznym.

Czy depilacja laserem boli? Jak mówią kosmetolodzy, u większości osób bez problemów udaje się przeprowadzić serię zabiegów, nawet bez użycia kremu znieczulającego, który pozwala zmniejszyć ból.

Depilacja laserowa — ból jest do zniesienia!

Warto wiedzieć także, że potencjalne ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych skorelowane jest z kolorem naskórka i grubością włosków, które mają zostać poddane zabiegowi. Spowodowane jest to tym, że wiązkę lasera absorbuje barwnik – melaninę. Osoby o jasnej karnacji i bardzo ciemnych włosach mogą częściej skarżyć się na ból, jednak efekty będą tego warte. To właśnie u tych osób efekty depilacji laserowej zauważalne są najszybciej.

Nie bez znaczenia jest także motywacja, z którą udajemy się na zabieg. Jeśli naprawdę chcemy mieć gładką skórę, zapewne nie poczujemy nawet wiązki lasera. To wpływ nastawienia często warunkuje zadowolenie z depilacji, która wcale nie musi okazać się bolesna. W przypadku osób o ciemnej karnacji ból powodowany przez urządzenia laserowe będzie o wiele mniej odczuwalny.

Laserowe usuwanie owłosienia — rady dla osób wrażliwych

Jeśli podczas zabiegów mamy do czynienia z bólem, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry do depilacji. Istotne jest przestrzeganie czasu, w którym nie można stosować kremów do depilacji, golenia maszynką i wyrywania włosów. Warto zadbać też o to, by podczas wizyty w gabinecie być wypoczętym. Żeby zminimalizować odczucia bólowe nawet na 2 tygodnie przed depilacją laserową można zacząć intensywnie nawilżać skórę i zapobiegać jej podrażnieniom. W dniu zabiegu należy jednak zrezygnować z jakichkolwiek kosmetyków.

Nawet na pół roku przed zabiegiem konieczne jest odstawienie retinoidów, a na kilka tygodni przed – leków i ziół światłouczulających, które mogłyby wywołać podrażnienia. Osoby, które bardzo boją się bólu, w pierwszej kolejności mogą zdecydować się na depilację mniej wrażliwych obszarów takich jak nogi czy ręce, albo wybrać depilację pach, a dopiero później zdecydować się na okolice bikini.

Zalety depilacji laserowej

Ogromną zaletą zabiegu depilacji laserowej szczególnie w przypadku osób o wrażliwej skórze jest to, że mogą raz na zawsze zapomnieć o podrażnieniach, zaczerwienieniach i wrastających włoskach, które zdarzają się podczas tradycyjnego golenia. Usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą lasera to gwarancja gładkiej skóry i możliwości zrezygnowania z innych metod depilacji. Jeśli ból w ogóle wystąpi, będzie kwestią wyłącznie chwilową. Usunięcie niechcianych włosków daje trwały efekt. Poza tym wśród zalet depilacji laserowej wymienia się między innymi:

  • szybkość i efektywność przeprowadzanych zabiegów,
  • ogromny komfort i wygodę związaną z ciągle gładką skórą,
  • możliwość poradzenia sobie z zapaleniem mieszków włosowych,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa zabiegu.

Fakty i mity wokół depilacji laserowej

Chociaż nierzadko można usłyszeć, że depilacja laserem przeznaczona jest wyłącznie dla osób o jasnej karnacji i ciemnych włosach, nie jest to do końca prawda. Zabieg można wykonywać również u osób z ciemniejszą karnacją. Wówczas, konieczne może być jedynie zwiększenie ilości przeprowadzonych sesji. Wiele osób boi się także poparzeń po laserze, jednak w profesjonalnym gabinecie nie jest to możliwe.

Na co jeszcze warto uważać w kontekście depilacji laserowej?

Nie należy się również sugerować często nieaktualnymi informacjami dostępnymi w różnych zakątkach Internetu. Związane jest to z tym, że od wprowadzenia na rynek pierwszych urządzeń przeznaczonych do depilacji laserowej minęło bardzo wiele czasu. Obecnie lasery, którymi przeprowadza się zabiegi depilacji laserowej, występują w formie przyjaznych głowic lub niewielkich pistoletów, które są maksymalnie dostosowane do tego rodzaju zabiegów. Nowoczesne modele laserów mają inteligentny system chłodzenia skóry. 

FAQ:

 

  • Czy depilacja laserowa boli?

 

Depilacja laserowa, chociaż może być nieprzyjemna, nie zawsze musi wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Podczas zabiegu można skorzystać z chłodzących okładów lub znieczulenia miejscowego, jeśli zachodzi taka potrzeba, dzięki czemu możesz zmniejszyć ból.

 

  •  Jak przygotować skórę do zabiegu depilacji laserowej?

 

Już 2 tygodnie przed zabiegiem warto intensywnie nawilżać miejsca poddawane zabiegowi i zadbać o to, aby skóra nie była podrażniona w danej partii ciała.

 

  • Co daje depilacja laserowa?

 

Depilacja laserowa umożliwia całkowite usunięcie owłosienia z danego miejsca na ciele na stałe. Dzięki niej można zapomnieć o tradycyjnych depilatorach, maszynkach czy plastrach do depilacji.