Ogromną zaletą depilacji laserowej jest oszczędność czasu i komfort, który daje trwałe usunięcie włosków. Dlatego wiele z nas chętnie decyduje się na zabieg. Wcześniej trzeba jednak poznać warunki, w których odbywa się depilacja laserowa. Odstępy przed zabiegami to konieczność. Dlaczego? Ile to trwa?

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. Jest to w pełni bezpieczny, nieinwazyjny proces. Korzystamy z niego w celu stałego usunięcia niechcianego owłosienia. Jak to działa, że laser „wypala” nasze włoski?

Każdy włos zawiera melaninę — barwnik w cebulce włosa, który odpowiedzialny jest za kolor. Światło lasera dzięki niej przenika w głąb włosa, trafiając na jego brodawkę. Docierając do niej, wypala ją i w ten sposób usuwa. Wiązka światła, którą emituje głowica, oddziałuje jedynie na macierz włosa — nie musimy się martwić o uszkodzenia skóry!

Zabiegi depilacji laserowej znane są z trwałych rezultatów. Zwykłe golenie maszynką powoduje szybkie odrastanie włosów. Często borykamy się wtedy również z włoskami widocznymi jeszcze pod skórą. Wosk czy pasta cukrowa co prawda wyrywają owłosienie całkowicie, jednak jest to żmudny proces, który należy regularnie powtarzać. Jest bolesny, a kolejną depilację woskiem musimy zrobić już po kilku tygodniach. Na tle tych metod zdecydowanie wyróżnia się depilacja laserowa. Kiedy robić taki zabieg? Wtedy gdy zapragniemy na zawsze pozbyć się niepotrzebnych włosków!

Jak wygląda depilacja laserowa powierzchni skóry?

Przed dokonaniem zabiegu depilacji laserowej na daną partię ciała, odbywamy dokładną rozmowę z kosmetologiem — omawiamy ewentualne przeciwwskazania i stan naszego zdrowia. Następnie rozpoczynamy serię zabiegów. Laser medyczny firmy Lumenis to rodzaj lasera diodowego, który nie sprawia bólu. W trakcie sesji możemy poczuć jedynie dyskomfort. Większość klientów jednak nie skarży się na takie odczucia w trakcie depilacji. Po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub swędzenie. Takie objawy są w pełni normalne. Szybko mijają i nie należy się ich obawiać! Po każdym zabiegu powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację depilowanych miejsc. Nie pozostawiajmy ich przesuszonych i nie traktujmy ich chemicznymi kosmetykami. Odradza się również ekspozycji na chlor i działanie promieni słonecznych. Pamiętajmy więc, by odpowiednio dbać o nasze ciało. Jest to klucz, by uzyskać jak najlepszy efekt depilacji laserowej!

Depilacja laserowa — ile zabiegów i ile to trwa?

Czas trwania zabiegu depilacji laserowej jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od partii ciała, którą chcemy wydepilować. Może to być depilacja bikini, twarzy, nóg czy właściwie dowolnego miejsca. Jeśli planujemy usuwanie owłosienia na więcej niż jednej partii — z pewnością będzie to skutkować dłuższą sesją. Z reguły jeden zabieg trwa do kilkudziesięciu minut.

W przypadku liczby zabiegów — każda klientka jest inna. W jednym przypadku wystarczy jedynie kilka zabiegów, w kolejnym nawet kilkanaście. Różni się to w zależności od gęstości owłosienia w danym miejscu, koloru skóry i włosa czy gospodarki hormonalnej klientki. Zazwyczaj jest to jednak około 8 zabiegów. Nie zapominajmy, że ponownie wpływa na to również partia ciała, na której wykonana jest depilacja laserowa. Co ile tygodni należy wykonać taką sesję? Zależy to również od miejsca, tempa wzrostu włosa i częstotliwości ich wypadania. Najczęściej taka przerwa między kolejnymi zabiegami wynosi od 6 do 12 tygodni.

Depilacja laserowa — odstępy między zabiegami

Dlaczego trzeba ich pilnować? Zaczynając od ciekawostki — skóra każdego człowieka zawiera około 5 milionów mieszków włosowych. W jednym mieszku włosowym znajduje się cebulka włosa i komórki macierzyste. Wpływają one na wzrost włosa. Odbywa się to w trzech fazach i to na ich podstawie podejmuje się decyzję o odstępach między zabiegami usuwania owłosienia. Cały cykl wzrostu włosa to:

  • Anagen — faza aktywnego wzrostu włosa — następuje powstanie macierzy, mnożenie, różnicowanie komórek włosa i pigmentacja korzenia,
  • Katagen — faza przejściowa — cebulka i brodawka włosa ulegają obkurczeniu. Ten okres charakteryzuje też zanik mieszków włosowych,
  • Telogen — faza spoczynku — następuje przemieszczenie włosa. Dociera on do powierzchni skóry i wypada. Po zakończeniu fazy spoczynku i wypadnięciu włosa mieszek włosowy ponownie przechodzi w fazę aktywnego wzrostu.

Co ma z tym wspólnego depilacja laserowa? Odstępy między zabiegami uzależnione są od fazy wzrostu włosa. Tylko w fazie anagenu wiązki światła mogą dotrzeć bezpośrednio do brodawki i ją usunąć. Wyłącznie w ten sposób możemy trwale pozbyć się owłosienia. Niestety, jedynie około 30% włosków na naszym ciele znajduje się jednocześnie w fazie aktywnego wzrostu. Nie rosną one nigdy w tym samym tempie. Pozostałe włosy muszą wypaść, by znaleźć się znów w fazie anagenu. To właśnie dlatego tak długo w czasie rozciąga się depilacja laserowa. Odstępy między zabiegami są niezbędne, by wiązki światła mogły dotrzeć do każdego włosa w jego fazie wzrostu. W końcu zależy nam, by dane miejsce na ciele było zupełnie gładkie!

Depilacja laserowa — kiedy robić, a kiedy nie?

Zanim wykonamy depilację laserową, odbywamy rozmowę z kosmetologiem. To właśnie dlatego, by mieć pewność o bezpieczeństwie zabiegu w naszym indywidualnym przypadku. Należy pamiętać, że nie doczekamy się zabiegu, jeśli cierpimy na łuszczycę, posiadamy rozrusznik serca, chorujemy na bielactwo, przyjmujemy retinoidy lub jesteśmy po przebytej chorobie nowotworowej. Depilacji laserowej nie zaleca się również kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Czy kolor włosów jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu? Ten aspekt zdecydowanie wpływa na skuteczność depilacji. Im jaśniejszy włos, tym ciężej go usunąć. Powodem jest niewystarczająca ilość melaniny, którą taki włos zawiera. W przypadku włosów bardzo jasnych, całkowite usunięcie ich depilacją laserową może okazać się niemożliwe.

FAQ:

  • Depilacja laserowa — ile zabiegów trzeba odbyć?

Liczby różnią się w zależności od indywidualnego przypadku klientek. Zazwyczaj liczba sesji wynosi około 8.

  • Depilacja laserowa — co ile tygodni trzeba wykonać zabieg?

U każdej klientki inaczej odbywa się depilacja laserowa. Odstępy między zabiegami są więc różne. Niektóre osoby potrzebują jedynie 6 tygodni przerwy między zabiegami. Czasem jednak taki odstęp może wynosić do 12 tygodni.

  • Depilacja laserowa — kiedy robić zabieg?

Taki zabieg możemy wykonać, jeśli pragniemy pozbyć się na stałe włosów z danej partii ciała. Wcześniej należy jednak przeczytać o przeciwwskazaniach. Jest to łuszczyca, bielactwo, przebyta choroba nowotworowa, ciąża, karmienie piersią, przyjmowanie retinoidów i posiadanie rozrusznika serca.